סיכום שנת 2020

שנת 2020 הייתה שנה משמעותית מאוד עבור אלטרואיזם אפקטיבי ישראל, שנה שבה גדלנו והתפתחנו כארגון וכקהילה. אז מה בעצם עשינו כל הזמן הזה? הנה עיקר מוקדי העשייה שלנו בשנה האחרונה בחלוקה לארבע קטגוריות – בניית קהילה, קידום אפקטיביות במגזר השלישי, גיוס כספים לעמותות אפקטיביות ופעילות בינלאומית.

בניית קהילה

רישום כעמותה וגיבוש אסטרטגיה

זה אולי לא הדבר הכי מעניין ומהנה שעשינו (מסתבר שלהקים עמותה בישראל זה כאב ראש לא קטן) אבל זה בהחלט אחד הצעדים החשובים שעשינו מאז תחילת הפעילות שלנו בארץ.
אלטרואיזם אפקטיבי ישראל היא עמותה רשמית החל מאוקטובר האחרון, כאשר המטרה היא לאפשר לנו לקבל תרומות שגייסנו בשנה האחרונה, להגדיל את היקף הפרויקטים שלנו בעזרת מימון, לממן מנכ"ל בשכר, ולספק לתורמים ישראלים את האפשרות לקבל זיכוי מס על תרומה לעמותות שמוכרות כאפקטיביות במיוחד ברחבי העולם – תהליך אותו אנחנו מצפים להשלים ב-2021.

בנוסף, גיבשנו את המטרות והאסטרטגיה של העמותה. על כל אלו תוכלו לקרוא
במסמך האסטרטגיה שלנו.
פיתוח הקהילה הישראלית

נכון לסוף שנת 2020, אלטרואיזם אפקטיבי ישראל מורכבת מ-25 מתנדבים ומתנדבות קבועים, ועשרות חברים נוספים המשתתפים בפעילות שלנו ברמת מעורבות בינונית-גבוהה.  קבוצת הפייסבוק שלנו גדלה מ-500 ל-900 משתתפים, וממשיכה לגדול בכ-40 מצטרפים חדשים בחודש.

עקב מגבלות תקופת הקורונה, הקטנו את מידת ההשקעה שלנו בחשיפת אלטרואיזם אפקטיבי לאנשים חדשים, והתמקדנו בהרחבת וגיבוש קהילת המתנדבים הפנימית (אפילו יצאנו לטיול!). אם אתם רוצים להצטרף ולקחת חלק בפעילות שלנו, אתם מוזמנים למלא את הטופס הבא!
קורס אקדמי ותוכנית התמחות

השנה השקנו שני שיתופי פעולה עם אוניברסיטת תל אביב. הראשון הוא קורס אקדמי באתיקה מעשית הכולל תכנים מהעולם של אלטרואיזם אפקטיבי, והשני הוא תוכנית התמחות בה סטודנטים וסטודנטיות לומדים, דנים ויוזמים פרויקטים הקשורים לאלטרואיזם אפקטיבי. התוכנית נבנתה לאחר התייעצות עם קהילות מקומיות נוספות כמו EA Harvard, המפעילות תכניות דומות במשך שנים ומעידות כי הן היוו תפקיד משמעותי בגדילתן.

בניית אתר חדש

השנה החלטנו שהגיע הזמן למתיחת פנים והקמנו אתר חדש שלא רק נראה יותר טוב, אלא גם פותר הרבה מהאתגרים שכלולים בהסברת אלטרואיזם אפקטיבי בצורה נגישה וברורה לאנשים חדשים.

יעוץ לקריירה ומחקר אפקטיביים

לאורך השנה אלטרואיזם אפקטיבי ישראל יעצה לעשרות אנשים שרוצים לעשות אימפקט משמעותי עם הקריירה והמחקר שלהם. צוות ייעוץ הקריירה שלנו מסתמך על שני מקורות מידע מרכזיים. הראשון הוא תכנים ומדריכים של קהילת אלטרואיזם אפקטיבי העולמית, והשני הוא תכנים שנבנו על ידי חברי הקהילה הישראלי, כמו מדריך יעוץ הקריירה שלנו שפורסם בפורום העולמי וכעת משמש קהילות אלטרואיזם אפקטיבי מקומיות ברחבי העולם.

בנוסף, ארגנו גם שני אירועי יעוץ והכוונת קריירה עם למעלה מ-250 משתתפים ומשתתפות, בו השתתפו פאנליסטים ופאנליסטיות ממגוון תחומים כמו יזמות, טכנולוגיה, מחקר וניהול עמותות.

נשמע לכם מעניין ותרצו לקבל מאיתנו יעוץ לקריירה אפקטיבית? מלאו את הטופס הבא!

קבוצות קריאה

התחלנו את שנת 2020 עם קבוצת קריאה אחת בנושא אלטרואיזם אפקטיבי, ואנחנו מסיימים אותה עם לא פחות מ-5 קבוצות קריאה הכוללות 34 משתתפים פעילים. מעוניינים להצטרף? מלאו את הטופס הבא!

אירועים

למרות הקורונה, השנה האחרונה כללה מספר אירועים שאנחנו מגדירים כמוצלחים, ביניהם שני ערבי קריירה עם פאנלים מקצועיים מרתקים עם למעלה ממאתיים משתתפים בכל אחד מהם, וכמה אירועי מבוא לאלטרואיזם אפקטיבי שתרמו לחשיפת הרעיונות של אלטרואיזם אפקטיבי בפני מאות ישראלים. את ההרצאות והמצגות של רוב האירועים תוכלו למצוא בעמוד האירועים שלנו.

לוח משרות אפקטיביות

בנוסף ליעוץ הקריירה שאנחנו מספקים לאנשים שרוצים למקסם את האימפקט האישי שלהם, הקמנו השנה לוח משרות אפקטיביות בהשראת הלוח של ארגון 80,000 שעות. מטרת הלוח הוא להנגיש משרות בעלות פוטנציאל אימפקט משמעותי, אך הפרויקט עדיין נמצא בשלב ניסיוני ואנחנו זקוקים למתנדב נוסף שיוביל את הפרויקט – אם זה נשמע לכם מעניין, נשמח שתמלאו את הטופס הבא. בטופס, סמנו שאתם מעוניינים להתנדב וציינו שאתם מתעניינים בפרוייקט לוח המשרות.

השקת ניוזלטר

בתחילת השנה השקנו ניוזלטר חדש וכיום רשימת התפוצה שלנו מונה כ-350 אנשים.

קידום אפקטיביות במגזר השלישי

השלמת דו"ח אפקטיביות ראשון

לאחר מאמצים רבים, פרסמנו את דוח מדידת האפקטיביות הראשון שלנו, בו ניתחנו את תכנית "אתגר 22" של עמותת אנימלס. בקישורים הבאים תוכלו למצוא את תקציר הדו"ח בעברית, או את הדו"ח המלא באנגלית. אנחנו מחפשים הזדמנויות לביצוע מחקרי אפקטיביות נוספים, אז אם יש לכם קשר לעמותה שתרצה להשקיע במדידת האימפקט החברתי שלה – נשמח שתמלאו את הטופס הבא.

פרס העמותה האפקטיבית

 שתיים מהמטרות המרכזיות בפעילות שלנו עם המגזר השלישי בארץ הן:
1. לגרום לתורמים ישראלים להכיר את המונח "אפקטיביות" בהקשר של עשייה חברתית, ולתרום לעמותות אפקטיביות יותר.
2. לקדם שקיפות ומדידת אפקטיביות בקרב עמותות ישראליות.

אחד הפרויקטים המרכזיים שנועדו לעזור לנו להשיג את המטרות האלו הוא "פרס העמותה האפקטיבית", במסגרתו עמותות ישראליות יגישו דוחות קוסט-אפקטיביות על העשייה שלהן, והעמותות האפקטיביות ביותר יזכו בפרסים כספיים משמעותיים. בשנה האחרונה בנינו את תוכנית הפרויקט בתמיכת דמויות מפתח במגזר השלישי בארץ, ואנחנו כעת בשלבים אחרונים של גיוס תרומות להפעלתו.

התחרות תושק בקרוב ונפרסם פרטים נוספים בהמשך.

פיתוח יזמות חברתית אפקטיבית בישראל

כבר בתחילת הדרך קהילת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל סימנה לעצמה כמטרה להשפיע על היזמות החברתית בישראל. עולם היזמות הישראלי מפותח מאוד, וידענו שאם נעשה את הדברים בצורה נכונה נוכל להשפיע בצורה משמעותית על יזמים ויזמיות בישראל ולעודד מדידה של אימפקט חברתי בעמותות ובמיזמים חברתיים שיקימו.

בשנת 2020 בנינו סט הרצאות וסדנאות שמיועד ליזמים ולמנהיגים, אותו אנחנו מעבירים למחזור החדש של האקסלרטור החברתי BNZImpact, כאשר במקביל אנחנו בונים שיתופי פעולה נוספים בתחום.

כתיבת מדריך לתרומה אפקטיבית

במטרה לעודד תורמים ישראלים לתרום בצורה אפקטיבית יותר, כתבנו את המדריך לתרומה אפקטיבית. המדריך עוזר להבין איך וכמה לתרום, ומדבר על כמה סוגיות מורכבות כמו הבחירה בין תרומה לעמותות EA בינלאומיות ללא זיכוי מס לבין תרומה לעמותות ישראליות. בנוסף למדריך, אנחנו מספקים ייעוץ אישי לתרומות אפקטיביות. נשמע מעניין? מלאו את הטופס הבא.

גיוס כספים לעמותות אפקטיביות

שיתוף פעולה עם Founders Pledge

ארגון Founders Pledge פונה ליזמי סטארט-אפ בשלב ראשוני במטרה לעודד אותם להתחייב לתרום אחוז מסוים מההכנסות שלהם במקרה של אקזיט או הנפקה. במהלך השנה תכננו שיתוף פעולה עם הארגון, שבמסגרתו נעודד גם יזמים ישראלים להתחייב לתרום חלק מהרווחים שלהם לעמותות אפקטיביות, ולאחרונה הוצאנו את התוכניות לפועל עם מפגש ראשון מוצלח שנכחו בו שבעה יזמים.

השתתפות ב-Giving Week של גוגל

כמו בשנת 2019, גם בשנת 2020 השתתפנו ב-Giving Week השנתי של חברת גוגל. במסגרתו, העברנו הרצאות על תרומה אפקטיבית, סיפקנו מימון עבור תוכנית הכפלת תרומות ל-Good Food Institute, וארגנו הרצאה של GiveDirectly, אחד הארגונים המומלצים של GiveWell.

פעילות בינלאומית

בניית מודל לקהילות אלטרואיזם אפקטיבי מקומיות

מעבר למטרות שלנו להשפיע על נוף הפילנתרופיה המקומי, יש לנו גם יעדים ברמה הבינלאומית. במסגרת הקהילה הבינלאומית ישנן מעל ל-200 קהילות מקומיות ב-40 מדינות שונות, ואנחנו רואים ערך משמעותי בשיפור הכלים והידע של בניית קהילה.

נקטנו בכמה פעולות כדי לקדם את היעדים האלו, ביניהן בניית טמפלטים ומסמכים מעמיקים המפרטים על דרך החשיבה ומתודולוגיות העבודה שלנו. דבר זה הוביל לפידבק חיובי רחב ממארגני קהילות מקומיות אחרות ואנשי מפתח מהקהילה העולמית. בין המסמכים שפרסמנו תמצאו את מסמך האסטרטגיה שלנו ומדריך ליעוץ קריירה.

תחרות דיבייט עולמית בנושא אלטרואיזם אפקטיבי

באוקטובר האחרון, כמה מפעילי הקהילה הישראלית יזמו תחרות דייביט בינלאומית שהתמקדה באלטרואיזם אפקטיבי, אותה הם ארגנו יחד עם צוות אליפות העולם בדיבייט. בנוסף לסבבי דיבייט סוערים, התחרות כללה גם הרצאות על אלטרואיזם אפקטיבי וגייסה תרומות לעמותות אפקטיביות.

הקמת מיזם Probably Good

קהילת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל תמכה בהקמת ארגון Probably Good, ארגון אלטרואיזם אפקטיבי חדש שיספק יעוץ קריירה במטרה לעזור לאנשים למקסם את האימפקט האישי שלהם. הארגון נמצא בתחילת דרכו ומתמקד כעת בכתיבת תכנים על קריירות שעשויות להיות בעלות אימפקט גבוה, וכבר הספיק לקבל פידבק חיובי מארגוני ליבה מקהילת אלטרואיזם אפקטיבי העולמית. קראו את הפוסט המלא על הקמת הארגון, הכולל מידע מעמיק יותר על מטרותיו ודרכי הפעילות שלו.

יעוץ ויצירת קשרים עם קהילות אלטרואיזם אפקטיבי נוספות

לאורך השנה, חברי הקהילה שלנו חיזקו קשרים עם קהילות אחרות, סיפקו יעוץ פרטני למארגני קהילות מקומיות, לקחו חלק פעיל בדיונים בכנסי EA בינלאומיים, פרסמו לא מעט פוסטים בפורום העולמי וגם השתתפו באירועים משותפים שקיימנו עם קהילת EA ג'נבה וקהילת EA איחוד האמירויות.

דילוג לתוכן