הערכת הסיכון לפוסט טראומה בעקבות מלחמת “חרבות ברזל”

מאורעות ה-7 באוקטובר והמלחמה שהתחילה מייד לאחר מכן, מהווים טראומה רחבת היקף עם השלכות קריטיות לבריאות הנפשית של הציבור. על מנת לאפשר לקובעי מדיניות, צוותי בריאות הנפש, גורמים פילנתרופיים וחוקרים לתכנן התערבויות המתאימות לצרכי בריאות הנפש של אוכלוסיות גדולות שיזדקקו להן, ביצע צוות חוקרים הערכת ניבוי מבוסס מחקר של צרכי בריאות הנפש בעקבות המלחמה. בפרויקט חולקה האוכלוסיה הישראלית לקבוצות על סמך חוג החשיפה הטראומטית וחושב אומדן לסיכון הצפוי ל- PTSD בכל קבוצה, ובמדינה כולה. המחקר העלה כי 520,278 איש במדינות ישראל הם בסיכון לפוסט טראומה בעקבות מלחמת "חרבות ברזל".


על הפרויקט עמלו מיכל גרידינגר, דנה קצוטי, פרופ' יובל נריה, ד"ר אביב שגב, ד"ר עידו לוריא

תקציר מנהלים

מלחמת אוקטובר 2023 גרמה לנו לבחון באופן מעמיק את העשייה שלנו. במישור האישי, כמו תושבי המדינה כולה, הציפו אותנו תחושות קשות של דאגה, חרדה וחוסר ודאות לגבי האנשים היקרים לנו והביטחון האישי שלנו. במישור העשייה, מצאנו את עצמנו בלבטים רבים – פעילות העמותה מבוססת על שאיפה להשתמש במשאבים שלנו בצורה היעילה ביותר ולקדם עשייה חברתית משמעותית, אפקטיבית ומבוססת מחקר. המלחמה וזמני חירום אחרים הציפו בנו את השאלה:

כיצד ניתן לקדם עשייה אפקטיבית ומבוססת נתונים בתוך מציאות משתנה ובזמן דחוק? האם הדבר אפשרי בכלל? 

מתוך התחושות האלה, מיכל, חברת צוות העמותה וגם פסיכולוגית בהתמחות קלינית ודנה קצוטי, חברת קהילת אלטרואיזם אפקטיבי, הרימו את הכפפה והוציאו לפועל את הפרויקט החשוב והמשמעותי למיפוי צרכי בריאות הנפש בעקבות המלחמה. הפרויקט הוא פרי של שיתוף פעולה בין קהילת אלטרואיזם אפקטיבי, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת קולומביה ובית החולים שלוותא.

המחקר מאפשר לקובעי מדיניות, צוותי בריאות הנפש, גורמים פילנתרופיים וחוקרים לתכנן התערבויות המתאימות לצרכי בריאות הנפש של אוכלוסיות גדולות שיזדקקו להן. לצד זאת, מלבד מטרתו הראשונית של המודל, לסייע בתכנון מענים מתאימים לצרכים הנפשיים בישראל עקב המלחמה, מודל זה יכול להיות מיושם במקרים אחרים של חשיפה לטראומה המונית. 

תודה מיוחדת שמורה לגידי קדוש, חבר הוועד המנהל של עמותת אלטרואיזם אפקטיבי, שהעלה את הצורך בהערכת צרכי בריאות הנפש בישראל בעקבות מלחמת חרבות ברזל ותודה לחן פיזנטי, חברת קהילת אלטרואיזם אפקטיבי על עזרתה לפרויקט.

לפרטים נוספים היכנסו ללינק