מה זה אלטרואיזם אפקטיבי?

אלטרואיזם אפקטיבי היא תנועה בינלאומית שקוראת לנו לתעדף את המאמצים שלנו לעזור לאחרים, כדי שנעזור כמה שיותר. 

במילים אחרות, הרעיון המרכזי של התנועה הוא שכאשר אנחנו מתכוונים להשקיע זמן או כסף בעזרה לאחרים, נבחן את ההזדמנויות שיש לנו, ונבחר את זו שתעשה הכי הרבה אימפקט – בין אם העזרה הזאת היא בתרומות, בהתנדבות, בבחירות קריירה, ביזמות חברתית, בבחירת נושאי מחקר, או בכל דרך אחרת.

התנועה הוקמה על ידי פילוסופים בעלי שם עולמי כמו Peter Singer ו -William MacAskill בשנות ה-2000 המאוחרות ולאורך השנים הובילה להתפתחותן של כמה מהעמותות האפקטיביות ביותר בעולם, גייסה עשרות מיליארדי דולרים, הקימה מכוני מחקר מובילים בתחומם, והכווינה עשרות אלפי אנשים לקריירה שמאפשרת להם להשפיע העולם בצורה משמעותית.

חשוב להפריד בין הרעיונות והכלים של של התנועה (שפותחו באקדמיה, במכוני מחקר, ודרך השיח בתנועה) ובין התנועה עצמה. הכלים והרעיונות עוזרים לאינדיבידואלים לתעדף את העשייה החברתית שלהם, בעוד שהתנועה עוזרת להפיץ ולפתח את הכלים הנ"ל ולעזור לחברי הקהילה בעשייה האישית שלהם.

אם תרצו להעמיק ברעיונות ובכלים של תנועת האלטרואיזם האפקטיבי, אנחנו מזמינים אתכם ללמוד עוד

מה התנועה עושה?

תנועת אלטרואיזם אפקטיבי מפתחת ומפיצה כלים פרקטים והמלצות לגבי איך לתעדף בעשייה חברתית, והיא גם קהילה שבה אנחנו מתייעצים אחד עם השניה לגבי תעדוף בעשייה האישית שלנו. 

התנועה מורכבת מארגונים עצמאיים שעוסקים בנושא התעדוף של עשייה חברתית מזוויות שונות: החל ממחקר הקשור לתעדוף הבעיות הדחופות בעולם, דרך מדידת אימפקט של עמותות, דרך יעוץ לאינדיבידואלים כיצד למקסם את האימפקט שתעשה הקריירה או שיעשו התרומות שלהם, וכן הלאה.

מה העמותה הישראלית עושה?

המטרה של העמותה הישראלית היא לעזור לישראלים להגדיל את האימפקט שלהם. אנחנו עושים זאת ע"י: 

  • הפצת הכלים והרעיונות של התנועה לתעדוף בעשייה חברתית – אנחנו עושים זאת בעזרת קורסים אקדמים באוניברסיטאות, סדנאות, הרצאות, קבוצות דיון, ועוד.
  • אנחנו פועלים כדי לעודד מדידה ושיפור של אימפקט במגזר השלישי, במגזר הציבורי, ובאקדמיה.
  • אנחנו בונים קהילה ונטוורק של אנשים שמעוניינים ללמוד, להעמיק וליישם את העקרונות של אלטרואיזם אפקטיבי דרך עשייה ישירה ותרומות. 
  • אנחנו מייצרים רשת תמיכה לפרויקטים חדשים, בין אם מדובר בפרויקטי מחקר במסגרת התנועה, פרויקטים לשיפור התשתיות והקהילה העולמית, הקמה של עמותות אפקטיביות, ועוד. אנחנו תומכים גם בפרויקטים בעלי הצלחה מוכחת שהתבצעו בקהילות מקומיות אחרות ברחבי העולם, וגם בפרויקטים חדשים ונסיוניים.
  • אנחנו מספקים ייעוץ ללא תשלום לתורמים, יזמים, עמותות, ומקצוענים במטרה לעזור להם למקסם את האימפקט החברתי שלהם.
 
בקהילה פועלים יותר מ-70 מתנדבות ומתנדבים מוכשרים העובדים על מגוון פרויקטים, כדוגמת הפרויקטים המתוארים למעלה. עוד על המתנדבים והפרויקטים שלנו ניתן לקרוא בסיכום השנה האחרון שלנו. 
 
אנחנו מזמינים אתכם לקרוא בהרחבה על האסטרטגיה והמטרות שלנו.

הפרוייקטים בישראל

את רשימת הפרויקטים המלאה, וכן פרטים נוספים על הפרויקטים שלנו, תוכלו למצוא בטבלת הפרוייקטים שלנו.

הישארו מעודכנים

הישארו מעודכנים

הצוות המנהל

סלע נבו

סלע הוא ראש הועד המנהל של אלטרואיזם אפקטיבי ישראל ומוביל את מאמצי חיזוי השטפונות של Google במדינות מתפתחות, בנוסף למספר פרויקטים הומניטאריים וסביבתיים אחרים. בזמנו הפנוי סלע מלמד אתיקה מעשית ואבטחת מידע באוניברסיטת תל אביב, ומייעץ לקרן הון סיכון על השקעה בסטארטאפים המקדמים את ה-SDGs של האו"ם.

גדעון קדוש

גדעון הוא מנכ"ל עמותת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. לגדעון רקע בניהול מוצר, ניהול פרויקטים ושיפור תהליכים ארגוניים. גדעון מתמחה במוצרים בתחום ה-Wellbeing, ובנוסף לניהול העמותה מוביל כיום פיתוח של אפליקציה שמטרתה לעזור למשתמשים למצוא את הדרכים האפקטיביות ביותר להסיר מכשולים פנימיים.

עומר נבו

עומר מוביל את יעוץ הקריירה של אלטרואיזם אפקטיבי ישראל.  לעומר ניסיון עשיר בניהול והובלת צוותים אותו רכש כחוקר אלגוריתמים בכיר ומפקד במודיעין הישראלי. עומר הקים את הסטארט-אפ NeoWize שנמכר לחברת Il-Makiage, וכיום מוביל צוות בGoogle העוסק בחיזוי שריפות.

מור חנני

מור מובילה כמה פרוייקטים בקהילה הישראלית, ביניהם בנייה והעברה של סדנאות ותוכניות על אלטרואיזם אפקטיבי והערכת אימפקט של עמותות. מור בעלת דוקטורט בביואינפורמטיקה וגנומיקה, בעלת תואר שני בייעוץ גנטי, ועובדת כמדענית נתונים בחברת Rightbound.

עדו ארד

עדו מוביל את מאמצי המחקר של אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. עדו הוא מתכנת וחוקר מנוסה עם ניסיון בהדרכה ולימוד, וכיום הוא עוסק בפרוייקטי מחקר עצמאיים מתחומי העשייה של אלטרואיזם אפקטיבי.

אסף איפרגן

אסף איפרגן

אסף מוביל את תהליכי השיווק, המיתוג והפרסום של אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. בנוסף לתפקידו באלטרואיזם אפקטיבי, אסף עובד כמנהל פרוייקטי דאטה ומנהל שיווק בחברת Sightx המפתחת מערכות בינה מלאכותית בתחום הראייה הממוחשבת.

צרו איתנו קשר

מעוניינים לעבוד איתנו בשיתוף פעולה? בא לכם להכיר אותנו יותר טוב? יש לכם הצעה מעניינת? פידבק עבור האתר או עבור הקהילה? צרו איתנו קשר במייל או בקישור הבא: