מה זה אלטרואיזם אפקטיבי?

אלטרואיזם אפקטיבי היא תנועה בינלאומית שקוראת לנו לתעדף את המאמצים שלנו לעזור לאחרים, כדי לעזור כמה שיותר. 

במילים אחרות, הרעיון המרכזי של התנועה הוא שכאשר אנחנו מתכוונים להשקיע זמן או כסף בעזרה לאחרים, נבחן תחילה את האפשרויות שיש לנו, ונבחר את האפשרות שתעשה הכי הרבה אימפקט – בין אם העזרה הזאת היא בתרומות, בהתנדבות, בבחירות קריירה, ביזמות חברתית, בבחירת נושאי מחקר, או בכל דרך אחרת.

התנועה הוקמה על ידי פילוסופים בעלי שם עולמי כמו Peter Singer ו -William MacAskill בשנות ה-2000 המאוחרות והובילה לאורך השנים להתפתחותן של כמה מהעמותות האפקטיביות ביותר בעולם, גייסה עשרות מיליארדי דולרים, הקימה מכוני מחקר מובילים בתחומם, והכווינה עשרות אלפי אנשים לקריירה שמאפשרת להם להשפיע על העולם בצורה משמעותית.

חשוב להפריד בין הרעיונות והכלים של של התנועה (שפותחו באקדמיה, במכוני מחקר ודרך השיח בתנועה) ובין התנועה עצמה. הכלים והרעיונות עוזרים לאינדיבידואלים לתעדף את העשייה החברתית שלהם, בעוד שהתנועה עוזרת להפיץ ולפתח את הכלים הנ"ל ולעזור לחברי הקהילה בעשייה האישית שלהם.

אם תרצו להעמיק ברעיונות ובכלים של תנועת האלטרואיזם האפקטיבי, אנחנו מזמינים אתכם ללמוד עוד

מה התנועה עושה?

תנועת אלטרואיזם אפקטיבי מפתחת ומפיצה כלים פרקטיים והמלצות לגבי איך לבצע תעדוף בעשייה חברתית, והיא גם משמשת כקהילה שבה אנחנו מתייעצים אחד עם השניה לגבי תעדוף בעשייה האישית שלנו. 

התנועה מורכבת מארגונים עצמאיים שעוסקים בתעדוף של עשייה חברתית מזוויות שונות: החל ממחקר הקשור לתעדוף הבעיות הדחופות בעולם, דרך מדידת אימפקט של עמותות, ועד ייעוץ לאינדיבידואלים המבקשים למקסם את האימפקט שלהם בקריירה או בתרומות.

מה עושה העמותה הישראלית?

המטרה של העמותה הישראלית היא לעזור לישראלים להגדיל את האימפקט שלהם. אנחנו עושים זאת על ידי: 

  • הפצת הכלים והרעיונות של התנועה לתעדוף בעשייה חברתית בעזרת קורסים אקדמיים באוניברסיטאות, סדנאות, הרצאות, קבוצות דיון ועוד.
  • עידוד מדידה ושיפור של אימפקט במגזר השלישי, במגזר הציבורי ובאקדמיה.
  • בניית קהילה ונטוורק של אנשים שמעוניינים ללמוד, להעמיק וליישם את העקרונות של אלטרואיזם אפקטיבי דרך עשייה ישירה ותרומות. 
  • יצירת רשת תמיכה לפרויקטים חדשים, בין אם מדובר בפרויקטי מחקר במסגרת התנועה, פרויקטים לשיפור התשתיות והקהילה העולמית, הקמה של עמותות אפקטיביות ועוד. אנחנו תומכים גם בפרויקטים בעלי הצלחה מוכחת שהתבצעו בקהילות מקומיות אחרות ברחבי העולם, וכן בפרויקטים חדשים ונסיוניים.
  • ייעוץ ללא תשלום לתורמים, יזמים, עמותות ואנשי מקצוע במטרה לעזור להם למקסם את האימפקט החברתי שלהם.
 
בקהילה פועלים יותר מ-70 מתנדבות ומתנדבים מוכשרים העובדים על מגוון פרויקטים, כדוגמת הפרויקטים המתוארים כאן. עוד על המתנדבים והפרויקטים שלנו ניתן לקרוא בסיכום השנה האחרון שלנו. 
 
אנחנו מזמינים אתכם לקרוא בהרחבה על האסטרטגיה והמטרות שלנו.

הפרוייקטים בישראל

את רשימת הפרויקטים המלאה, וכן פרטים נוספים על הפרויקטים שלנו, תוכלו למצוא בטבלת הפרוייקטים שלנו.

הישארו מעודכנים

הישארו מעודכנים

צוות העמותה

Ezra

עזרא הוסדורף

עזרא הוא מנכ"ל עמותת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. עזרא הוא כלכלן בהכשרתו ועבד ככלכלן במחלקת אסטרטגיה של רשות החדשנות ובחברת ייעוץ כלכלי. בזמנו החופשי הוא מתעניין בשיפורים מבניים בשיטת הממשל המודרני וחובב צילום ומחול.

Michal

מיכל גרידינגר

מיכל היא מנהלת קהילה באלטרואיזם אפקטיבי ישראל. במקביל, היא מתמחה בפסיכולוגיה קלינית. למיכל ניסיון בעשייה חברתית וטיפולית עם אוכלוסיות בסיכון וקורבנות טראומה בפרט, וכן בהובלת פרויקטים ומחקר.

יונתן שן Yonatan Schoen

יונתן שן

יונתן מנהל את תוכנית מקסימום אימפקט ומוביל את תחום המחקר באלטרואיזם אפקטיבי ישראל. יונתן בעל תואר ראשון ושני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית, ובעל ניסיון עשיר ככלכלן וחוקר במגזר הציבורי והאקדמיה. 

 

אביטל שקולניק

אביטל היא מנהלת צמיחה קהילתית ותקשורת באלטרואיזם אפקטיבי ישראל. 
לאחר הכשרה משפטית כעורכת דין וניסיון במגזר הציבורי בתחומי זכויות אדם ואיכות הסביבה, אביטל הצטרפה לצוות העמותה. בשעות הפנאי עוסקת בגינון קהילתי, מחול ומשחק.

 

הועד המנהל

הועד המנהל שלנו מורכב מגרעין מקימי ומקימות העמותה, ותפקידו לשמש כגוף מבקר ומייעץ לצוות העמותה ולסייע בגיבוש אסטרטגיית ומדיניות הארגון.

עומר נבו

מנהל פיתוח ב-Google

גידי קדוש

מנכ"ל VIVID

ד"ר מור חנני

מדענית נתונים

עדו ארד

חוקר עצמאי

צרו איתנו קשר

מעוניינים לעבוד איתנו בשיתוף פעולה? בא לכם להכיר אותנו יותר טוב? יש לכם הצעה מעניינת? פידבק עבור האתר או עבור הקהילה? צרו איתנו קשר במייל או בקישור הבא: