מה זה אלטרואיזם אפקטיבי?

אלטרואיזם אפקטיבי היא תנועה בינלאומית שקוראת לנו לתעדף את המאמצים שלנו לעזור לאחרים, כדי שנעזור כמה שיותר. 

במילים אחרות, הרעיון המרכזי של התנועה הוא שכאשר אנחנו מתכוונים להשקיע זמן או כסף בעזרה לאחרים, נבחן את ההזדמנויות שיש לנו, ונבחר את זו שתעשה הכי הרבה אימפקט – בין אם העזרה הזאת היא בתרומות, בהתנדבות, בבחירות קריירה, ביזמות חברתית, בבחירת נושאי מחקר, או בכל דרך אחרת.

התנועה הוקמה על ידי פילוסופים בעלי שם עולמי כמו Peter Singer ו -William MacAskill בשנות ה-2000 המאוחרות ולאורך השנים הובילה להתפתחותן של כמה מהעמותות האפקטיביות ביותר בעולם, גייסה עשרות מיליארדי דולרים, הקימה מכוני מחקר מובילים בתחומם, והכווינה עשרות אלפי אנשים לקריירה שמאפשרת להם להשפיע העולם בצורה משמעותית.

חשוב להפריד בין הרעיונות והכלים של של התנועה (שפותחו באקדמיה, במכוני מחקר, ודרך השיח בתנועה) ובין התנועה עצמה. הכלים והרעיונות עוזרים לאינדיבידואלים לתעדף את העשייה החברתית שלהם, בעוד שהתנועה עוזרת להפיץ ולפתח את הכלים הנ"ל ולעזור לחברי הקהילה בעשייה האישית שלהם.

אם תרצו להעמיק ברעיונות ובכלים של תנועת האלטרואיזם האפקטיבי, אנחנו מזמינים אתכם ללמוד עוד

מה התנועה עושה?

תנועת אלטרואיזם אפקטיבי מפתחת ומפיצה כלים פרקטים והמלצות לגבי איך לתעדף בעשייה חברתית, והיא גם קהילה שבה אנחנו מתייעצים אחד עם השניה לגבי תעדוף בעשייה האישית שלנו. 

התנועה מורכבת מארגונים עצמאיים שעוסקים בנושא התעדוף של עשייה חברתית מזוויות שונות: החל ממחקר הקשור לתעדוף הבעיות הדחופות בעולם, דרך מדידת אימפקט של עמותות, דרך יעוץ לאינדיבידואלים כיצד למקסם את האימפקט שתעשה הקריירה או שיעשו התרומות שלהם, וכן הלאה.

מה העמותה הישראלית עושה?

המטרה של העמותה הישראלית היא לעזור לישראלים להגדיל את האימפקט שלהם. אנחנו עושים זאת ע"י: 

  • הפצת הכלים והרעיונות של התנועה לתעדוף בעשייה חברתית – אנחנו עושים זאת בעזרת קורסים אקדמים באוניברסיטאות, סדנאות, הרצאות, קבוצות דיון, ועוד.
  • אנחנו פועלים כדי לעודד מדידה ושיפור של אימפקט במגזר השלישי, במגזר הציבורי, ובאקדמיה.
  • אנחנו בונים קהילה ונטוורק של אנשים שמעוניינים ללמוד, להעמיק וליישם את העקרונות של אלטרואיזם אפקטיבי דרך עשייה ישירה ותרומות. 
  • אנחנו מייצרים רשת תמיכה לפרויקטים חדשים, בין אם מדובר בפרויקטי מחקר במסגרת התנועה, פרויקטים לשיפור התשתיות והקהילה העולמית, הקמה של עמותות אפקטיביות, ועוד. אנחנו תומכים גם בפרויקטים בעלי הצלחה מוכחת שהתבצעו בקהילות מקומיות אחרות ברחבי העולם, וגם בפרויקטים חדשים ונסיוניים.
  • אנחנו מספקים ייעוץ ללא תשלום לתורמים, יזמים, עמותות, ומקצוענים במטרה לעזור להם למקסם את האימפקט החברתי שלהם.
 
בקהילה פועלים יותר מ-70 מתנדבות ומתנדבים מוכשרים העובדים על מגוון פרויקטים, כדוגמת הפרויקטים המתוארים למעלה. עוד על המתנדבים והפרויקטים שלנו ניתן לקרוא בסיכום השנה האחרון שלנו. 
 
אנחנו מזמינים אתכם לקרוא בהרחבה על האסטרטגיה והמטרות שלנו.

הפרוייקטים בישראל

את רשימת הפרויקטים המלאה, וכן פרטים נוספים על הפרויקטים שלנו, תוכלו למצוא בטבלת הפרוייקטים שלנו.

הישארו מעודכנים

הישארו מעודכנים

צוות העמותה

Ezra

עזרא הוסדורף

עזרא הוא מנכ"ל עמותת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. עזרא הוא כלכלן בהכשרתו ועבד ככלכלן במחלקת אסטרטגיה של רשות החדשנות ובחברת ייעוץ כלכלי. בזמנו החופשי הוא מתעניין בשיפורים מבניים בשיטת הממשל המודרני וחובב צילום ומחול.

Michal

מיכל גרידינגר

מיכל היא מנהלת קהילה באלטרואיזם אפקטיבי ישראל. במקביל, היא מתמחה בפסיכולוגיה קלינית. למיכל ניסיון בעשייה חברתית וטיפולית עם אוכלוסיות בסיכון וקורבנות טראומה בפרט, וכן בהובלת פרויקטים ומחקר.

Rona

רונה טובולסקי

רונה היא מנהלת קהילה בעמותת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. לרונה ניסיון מגוון הכולל מחקר חישובי והובלת פרויקטים המשלבים בין טכנולוגיות חדשות לעשייה חברתית. במקביל, היא מובילה עם ALTER מספר פרויקטים לקידום בריאות הציבור בישראל.

עדי זכאי

עדי היא מנהלת האופרציה של עמותת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל. לעדי ניסיון רב בניהול פרויקטים מורכבים, אפיון מערכות וממשקי משתמש, ורקע בשיפור תהליכים ארגוניים, ייעול פיננסי של עסקים ופיתוח עסקי.

Yonatan

יונתן שן

יונתן מוביל את תחום המחקר באלטרואיזם אפקטיבי ישראל בכלל ובתכנית מקסימום אימפקט בפרט. יונתן בעל תואר ראשון ושני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית, ובעל ניסיון עשיר במחקר כלכלי במגזר הציבורי והפרטי.

 

הועד המנהל

הועד המנהל שלנו מורכב מגרעין מקימי ומקימות העמותה, ותפקידו לשמש כגוף מבקר ומייעץ לצוות העמותה ולסייע בגיבוש אסטרטגיית ומדיניות הארגון.

עומר נבו

מנהל פיתוח ב-Google

סלע נבו

ראש קבוצה ב-Google

גידי קדוש

מנכ"ל VIVID

ד"ר מור חנני

מדענית נתונים

אסף איפרגן

מפתח תוכנה

צרו איתנו קשר

מעוניינים לעבוד איתנו בשיתוף פעולה? בא לכם להכיר אותנו יותר טוב? יש לכם הצעה מעניינת? פידבק עבור האתר או עבור הקהילה? צרו איתנו קשר במייל או בקישור הבא: