מדריך לתרומה אפקטיבית

הקדמה

מטרת המדריך היא לסייע לתורמים ישראלים (או אנשים ששוקלים לתרום) במטרה לאפשר תרומה אפקטיבית על פי העקרונות של אלטרואיזם אפקטיבי. המדריך מתמקד אך ורק בתרומה כספית, ואינו נוגע בסוגים אחרים של עשייה חברתית (בפרט בהתנדבות או בקריירה אפקטיבית).

לאורך המדריך ננסה לגעת בנושאים שונים הרלוונטיים לתרומה אפקטיבית, החל ממוטיבציה ועד סוגיות מס. לנוחיותך, חילקנו את המדריך לפרקים באופן שיאפשר לך לקרוא רק את מה שרלוונטי עבורך, אך ניתן גם לקרוא את המדריך כמאמר אחד רציף.

 

למה לתרום?

נתחיל עם מוטיבציה. אם הגעת למדריך הזה, כנראה שיש לך דעה חיובית על תרומה, אבל עדיין כדאי להבין את מלוא ההשפעה שיש לתרומה כספית.

בין ההשפעות החיוביות של תרומה:

  • השפעה ישירה – אם השתכנעת שארגון או עמותה מסוימים אפקטיביים, ויכולים להשתמש בכסף נוסף למטרות חשובות, אז די ברור שתרומה יכולה לעשות טוב. גם אם מדובר בסכום צנוע, עדיין אין לזלזל בהשפעה הישירה שיכולה להיות לכסף שלך (עוד על כך בחלק הבא). אחת ממטרות המדריך היא לשכנע אותך שאכן ניתן לייצר השפעה חיובית משמעותית מאוד באמצעות תרומה חכמה, כאשר מספר רב של עמותות שעושות עבודה מצויינת נמצאות במחסור משמעותי של כסף (בהמשך נראה דוגמאות קונקרטיות).
  • השפעה על התורם – לתרומה השפעה חיובית גם על התורם עצמו. מעבר להרגשה הטובה שלך, תרומה, גם אם צנועה, תגדיל את הסיכויים שלך להמשיך להפגין רוחב לב ולתרום בעתיד (אם וכאשר יהיו לך יותר אמצעים). כמו כן היא עשויה לעזור לך להרגיש חיבור לעשייה של העמותה ולעשייה חברתית בכלל, ובכך להגדיל את הסיכויים שלך למעורבות חברתית גם בדרכים אחרות.
  • השפעה על מעגלים חברתיים – תרומה של אדם מעלה מאוד את הסיכויים שגם אנשים במעגלים החברתיים שלו, כולל חברים קרובים ובני משפחה, יתרמו גם כן. ברמת המאקרו – היינו מאוד רוצים ליצור אווירה בה תרומה, וספציפית תרומה לעמותות אפקטיביות, היא דבר מקובל בחברה הישראלית.

 

כמה לתרום?

קודם כל חשוב להגיד שרוב ההשפעות החיוביות שהזכרנו תקפות גם עם סכום תרומה צנוע. בפרט, אין לזלזל בהשפעה של סכומי כסף שנחשבים סמליים במדינות עשירות. למשל, GiveWell מעריכים שהמחיר של הצלת חיי אדם הוא כ-$2,000. כלומר, תרומה של כ-100 ש"ח יכולה לקנות לאדם שנת חיים בריאה נוספת!

וכעת לשאלה היותר קשה – כמה בדיוק לתרום?

בסופו של דבר זו החלטה אינדיבידואלית, ואין לנו יומרות לנקוב בסכום המדויק שיתאים לך באופן אישי. עם זאת, ברצוננו להציע כמה שיקולים.

ראשית, חשוב מאוד לא להגזים. אם עולה לך בראש סכום כסף שעשוי להכניס אותך לקשיים כלכליים, לסכן את העתיד שלך, או לגרום לך ויתורים מאוד קשים בחיים – כנראה שזה יותר מדי. אם זו הפעם הראשונה בה החלטת לשקול באופן סדור את כל עניין התרומות והמקום שהם ממלאים בחיים שלך, מומלץ להתחיל עם סכום קטן יחסית. עם חלוף הזמן ניתן יהיה לבחון את ההשלכות של התרומה וההרגשה האישית שלך, ולבצע התאמות בפעם הבאה.

אם כבר תרמת מספר פעמים בעבר, ואם מצבך הכלכלי טוב ומאפשר זאת, ניתן אחת לתקופה לבצע חישוב מסודר (למשל מדי סוף שנה, בתקופה בה בכל מקרה נדרשים לקבל החלטות כלכליות). במסגרת הזאת, ניתן לראות בתרומות סעיף הוצאות נוסף (מעבר, למשל, לשכר דירה, משכנתא, הוצאות רכב, חוגים לילדים, או חיסכון), והשאלה הופכת להיות מהו סכום הוצאה סביר שניתן לעמוד בו מבלי לסכן מטרות חשובות אחרות בחיים שלך. וכן, זה לחלוטין מוצדק ונכון לקחת בחשבון הכולל גם שאלות של נוחות ומותרות (למשל ארוחות בחוץ ונסיעות לחו"ל, אם זה חשוב לך). אנחנו מאוד מעודדים להימנע מצעדים קיצוניים שיפגעו בהנאה שלך בחיים, ובהתאם ביכולת להתמיד בעשייה ונתינה אלטרואיסטית לאורך זמן.

יש חברים בקהילת אלטרואיזם אפקטיבי שמעודדים את עצמם לתרום באופן קבוע על ידי התחייבות פומבית, כגון התוכנית של Giving What We Can. התוכנית מעודדת תורמים להתחייב לתרומה קבועה (למשל 10% מסך ההכנסות למי שעובד בעבודה קבועה, או 1% לסטודנטים). נכון למועד כתיבת שורות אלה, יותר מ-4,500 איש כבר תרמו דרך התוכנית למעלה ממאה מיליון דולר, והתחייבו לתרום למעלה ממיליארד וחצי דולר במהלך חייהם לעמותות אפקטיביות. נדגיש שוב שמדובר בסטנדרט מאוד גבוה, ולא צריך להירתע מהמספרים הללו או לחשוב שתרומות קטנות יותר הן זניחות. אנחנו סבורים שבריא להתחיל דווקא עם תרומות צנועות.

חשוב להדגיש שההחלטה לתרום, וכמה לתרום, היא אינדיבידואלית, וכקהילה אנחנו מכבדים ומעריכים את ההחלטה האישית של כל אדם. וכפי שצויין, ישנן דרכים אחרות ולא פחות משמעותיות לעשות טוב.

 

מתי לתרום?

כדאי מאוד לשקול לתרום במרווחי זמן קבועים, נגיד אחת לשנה (זה יכול להיות למשל בסוף השנה, או ביום ההולדת שלך). יתרון משמעותי של תרומה שנתית, ולא לעיתים יותר תכופות, הוא שניתן לפנות לכך את הזמן הנדרש על מנת לקבל החלטות באופן יותר מושכל. כך ניתן גם לשמור על ראש נקי ולחסוך התלבטויות לאורך רוב השנה, ובפרט בכל פעם שאנחנו נתקלים בהזדמנות לנתינה. כאשר נתקלים בעמותה חדשה, למשל, ניתן פשוט להוסיף אותה לרשימת העמותות שברצוננו לשקול, ולחשוב על כך באופן מסודר רק בסוף השנה ביחד עם שאר העמותות, בהקשר המתאים.

שאלה נוספת שעולה לעתים בהקשר הזה היא האם לתרום עכשיו או אחר כך? ניתן להעלות את ההשערה שאולי עדיף לחסוך את הכסף שמרוויחים בהווה, על מנת שנוכל לתרום סכום גבוה יותר בעתיד (למשל על ידי השקעת הכסף בשוק ההון) ובכך לעשות אפילו יותר טוב. לשמחתנו השאלה הזאת נחקרה רבות וכבר נכתב עליה בהרחבה, כולל בתוך קהילת אלטרואיזם אפקטיבי. ניתוח מלא של הסוגיה יחרוג מהיקף המדריך הזה, אבל אנחנו סבורים שעדיף לתרום באופן קבוע. גם אם מדובר בסכום סמלי, אנחנו מעודדים לשקול להתחיל לתרום כבר עכשיו.

 

לאן לתרום?

זוהי ההחלטה המשמעותית ביותר שאנחנו נדרשים לקבל כתורמים. אחד מעמודי התווך של אלטרואיזם אפקטיבי הוא ההכרה בכך שיש הבדלים אובייקטיבים אמיתיים (ומשמעותיים מאוד) בין עמותות שונות מבחינת היכולת שלהן להוציא אל הפועל התערבויות ולשפר את העולם. בתחום הבריאות למשל, העמותות היעילות ביותר בעולם משיגות פי 60 יותר (!) על כל שקל שהן מקבלות מאשר העמותה החציונית. והבדלים דומים קיימים בתחומי עשייה רבים נוספים.

בואו נסקור כמה עמותות אפקטיביות במיוחד בתחומי עשייה שונים. נציין שאם חשוב לך לתרום לעמותות ישראליות בלבד, אנחנו ממליצים לקרוא קודם את הפרק הבא.

אם הבחירה בין תחומי עשייה נראית לך קשה, אנחנו ממליצים לצפות בסרטון קצר שלנו שמציג את המתודולוגיה המקובלת ב-EA לתעדוף של תחומי עשייה.

 

בריאות ועוני עולמיים

ארגון GiveWell חוקר וממליץ על עמותות שמוכיחות תוצאות בשטח עם יחס עלות-תועלת גבוה במיוחד בעזרה לאנשים העניים והחלשים ביותר בעולם. מתודולוגיית ההערכה של GiveWell קפדנית מאוד ומסתמכת בין היתר על ניסויים מבוקרים (אותה מתודולוגיה בה משתמשים בניסויים קליניים בתחום הרפואה). בשל סטנדרט העבודה המרשים שלהם, כאשר תורמים לעמותות המומלצות על ידי GiveWell ניתן לדעת ברמת ביטחון מאוד גבוהה מה תהיה ההשפעה של התרומה וכיצד היא תתורגם לשינוי אמיתי (ומשמעותי מאוד) בחייהם של בני אדם.

בין העמותות המומלצות ביותר על ידי GiveWell, וכנראה העמותות האפקטיביות ביותר בעולם, נמנות עמותות כגון Against Malaria Foundation (שמצילה אנשים ממלריה על ידי חלוקה של כילות נגד יתושים, במחיר של 5 דולר לרשת), Deworm the World Initiative (שמשפרת את חייהם של ילדים במדינות עניות באמצעות תרופות נגד תולעי מעיים, במחיר של כחצי דולר בלבד לכל ילד) ו-GiveDirectly (שמחלקת את כספי התרומה באופן ישיר לאנשים העניים ביותר בעולם, ומייצרת בחייהם שינויים חיוביים ארוכי טווח באופן מוכח).

במקום לבחור עמותות ספציפיות, ניתן לתרום דרך GiveWell על מנת שיוכלו לתת מענקים לעמותות היעילות ביותר על פי בחירתם. זו עשויה להיות אפשרות מועדפת לתרומה, משתי סיבות עיקריות. ראשית, כאשר המענק הכספי שהעמותות מקבלות מגיע ישירות מ-GiveWell, זה נותן לעמותות תמריץ מאוד חזק לשתף פעולה עם המחקר ש-GiveWell מבצעים, ובפרט לשים בראש מעייניהם שיקולים של אפקטיביות ושקיפות (וכן לעודד עמותות אחרות לנהוג כך). כמו כן, ייתכן מאוד שהחוקרים ב-GiveWell (שמכירים את עולם הפילנתרופיה מקרוב באופן יומיומי) ידעו יותר טוב מאיתנו בדיוק לאן כדאי לנתב כסף נוסף, תוך התחשבות אופטימלית בחוסרים של העמותות השונות.

אם החלטת לתרום ישירות ל-GiveWell, מומלץ לשקול בחיוב לאפשר להם להשתמש באחוז מסוים מהתרומות (נגיד 10%) לפעילות הפנימית שלהם (בפרט למחקרי העומק שהם מבצעים, שאולי יאפשרו להם בעתיד לזהות עמותות אפילו יותר אפקטיביות).

 

מניעת סבל של בעלי חיים

באופן דומה ל-GiveWell, הארגון Animal Charity Evaluators מזהה עמותות עם אפקטיביות מוכחת במניעת סבל של בעלי חיים. גם כאן, מומלץ לשקול בחיוב לתרום את הכסף דרכם ולאפשר להם לבחור לאיזה עמותות לחלק את הכסף.

 

שינוי אקלים ואסונות גלובליים

ארגון Founders Pledge ביצע לאחרונה מחקר הערכה של עמותות שונות שפועלות להפחתת גזי חממה באטמוספירה, וממליץ במיוחד על העמותות The Coalition for Rainforest Nations ו-Clean Air Task Force. ניתוח של הממצאים מלמד, למשל, שתרומה חכמה של 10 ש"ח בלבד יכולה להיות אפקטיבית אפילו יותר משינויים מרחיקי לכת באורח החיים (מבחינת ההשפעה על האטמוספירה).

שינוי אקלים הוא דוגמא לאסון גלובלי שעלול לפגוע בעתיד ארוך הטווח של האנושות באופן אנוש אם לא נתעשת ונשכיל לטפל בו. אך ישנן גם סכנות אחרות. אם ברצונך לתרום לעתיד ארוך הטווח של האנושות באופן יותר רחב, ובפרט לסייע במניעת אסונות גלובליים, ניתן למשל לתרום ל-Long-Term Future EA Fund.

 

תרומה לקהילת Effective Altruism

קהילות EA ברחבי העולם עוסקות בניתוב משאבים למקומות אפקטיביים יותר. אם לאחר קריאת המדריך הזה בחרת לתרום לעמותה שיש יותר עדויות לקוסט-אפקטיביות שלה (בין אם המלצנו עליה כאן או אם התעמקת בעצמך בעדויות הקיימות לאפקטיביות של עמותה שבחרת לתרום אליה בסופו של דבר), או אם קודם לכן בכלל לא חשבת על המושג של אפקטיביות בהקשר של תרומה, זאת דוגמה מצוינת להשפעה של קהילות EA על הסביבה. לצד ההשפעה על אינדיבידואלים, קהילת הEA הובילה להקמה ולמימון של ארגונים רבים שעוסקים באפקטיביות במגזר השלישי, לדוגמת הארגונים המצוינים כאן. התרומה לאחד מארגונים אלו למעשה משמשת כמכפיל כוח.

ומה אם חשוב לי לתרום לעמותות מקומיות?

אנו מבינים כי פעמים רבות, לתורמות ותורמים (בישראל וכך גם במדינות אחרות) ישנה העדפה לתרום לעמותות וארגונים מקומיים. כמו שעלה בחלק הקודם, מרבית העמותות המומלצות על ידי גופים המזוהים עם אלטרואיזם אפקטיבי יהיו כאלו הפועלות במדינות בהם רמת הפיתוח היא בינונית ומטה (לפחות בתחומי רווחה, בריאות ומיגור עוני). למרבה המזל, מדינת ישראל היא מדינה מפותחת באופן יחסי, השייכת לעשירון העליון במדד העושר מבין מדינות העולם. אם יצא לכם להיתקל בתכנים האחרים באתר שלנו, אתם מבינים מדוע מרבית הארגונים האפקטיביים ביותר צפויים להיות אלו הפועלים במקומות הנצרכים ביותר בעולם. 

עם זאת חשוב לציין שבישראל קיים מגזר שלישי מפותח ויצירתי. אנחנו חושבים שלא מן הנמנע שיש אפשרויות תרומה אפקטיביות ביותר גם בארץ, ואנחנו מאמינים שכדאי להשקיע כדי למצוא אותן.

 

לשמחתנו, תכנית מקסימום אימפקט שהקמנו בתחילת 2022 באה לענות על מטרה זו בדיוק!
בישראל פועלות מעל 17,000 עמותות במגוון תחומים, ומקסימום אימפקט מבצעת מחקרי קוסט-אפקטיביות על עמותות על מנת לזהות את אפשרויות התרומה המבטיחות מבין אלה. באתר של התכנית אפשר לקרוא על הפרויקט, לעיין במחקרי העמותות, להתייעץ ולבסוף גם לתרום לעמותות שנמצאו האפקטיביות ביותר מבין העמותות הנבדקות.

איך לתרום לעמותות בינלאומיות? (ולקבל זיכוי מס)

חיסרון מוכר של תרומה לעמותות המומלצות על ידי הארגונים הבינלאומיים שהזכרנו הוא שנכון להיום, התרומה אליהן אינה מוכרת לצורך זיכוי מס בארץ. אנו שמחים לעדכן שאנחנו עומלים במרץ על לשנות מצב זה! בימים אלו אנו בתהליכים משפטיים לאפשר תרומה מוכרת לצרכי מס לעמותות אפקטיביות שאינן ישראליות. 

פורטל התרומות של מקסימום אימפקט מבית אלטרואיזם אפקטיבי מציע נכון להיום אפשרות תרומה לעמותות ישראליות בלבד, אך בהמשך הוא צפוי להציע אפשרות לתרום דרכו באופן מוכר ממס לעמותות אפקטיביות ברחבי העולם. 

נדאג לעדכן בדרכי התקשורת שלנו (אפשר גם בניוזלטר או בפייסבוק) כאשר אפשרות זו תיפתח, הישארו מעודכנים!

עם מי אפשר להתייעץ?

איתנו! צוות מקסימום אימפקט מספק ייעוץ לתורמים, גדולים וקטנים, איך לתרום בצורה אפקטיבית יותר. אחרי מילוי טופס היעוץ שלנו דרך הכפתור שכאן למטה, צוות היעוץ שלנו יעבור עליו וייצור איתך קשר בהקדם האפשרי. אגב – גם אם כבר תרמת או החלטת לאן לתרום, נשמח לשמוע על התרומה שלך דרך הטופס כדי שנוכל לגבש תמונת מצב על התרומות של חברי הקהילה שלנו.

 

חברי הקהילה מספרים על התרומות שלהם

ביקשנו ממספר חברי קהילה לספר על התרומות שלהם בשנה האחרונה, ומה היו השיקולים שלהם, במטרה לאפשר חשיפה לאפשרויות שונות במתן תרומה ולעורר שיח מפרה בין חברי הקהילה.

דילוג לתוכן