הערכת אימפקט של עמותות ישראליות

דמיינו עולם שבו אתם כתורמים יכולים לדעת כמה אימפקט אמיתי יש לתרומה שלכם בעולם – כמה אנשים תצילו ממוות כתוצאה ממלריה, כמה תרנגולות תצילו מחיים בתנאים איומים, כמה רווחה באמת יוצרת התרומה שלכם. בעולם כזה, אתם כתורמים תוכלו לבחור את העמותות עם ההשפעה המקסימלית, ואתן כיזמות חברתיות תוכלו לדעת שכמות התרומות שתקבלו תלויה בכמה השפעה המיזם שלכן עושה, ולא רק בכמה מושך הוא נראה בעיני תורמים.

התנועה הבינלאומית של אלטרואיזם אפקטיבי מצליחה לייצר מצב כזה בעולם – ואנחנו רוצים ליצור את המציאות הזו גם בישראל.

כיום, ברובן המכריע של העמותות הישראליות אין שקיפות, נתונים וראיות ברמה שיכולה להעיד על ההשפעות של התוכניות שלהן. על פי רוב, קיימת רק שקיפות תקציבית כמחויב על פי החוק, ולמרות ששקיפות מסוג זה היא בהחלט חשובה, היא אינה מספקת לתורמים תשובה לשאלה "כמה אימפקט התרומה שלי עושה?".

לכן, אחת המשימות החשובות שהציבה קהילת אלטרואיזם אפקטיבי ישראל היא ייבוא המתודולוגיה של GiveWell לישראל – ביצוע מחקרים להערכת האימפקט של עמותות במטרה לזהות את הזדמנויות התרומה המבטיחות ביותר, כדי שגם תורמים שחשוב להם לתרום בארץ יוכלו לתרום בצורה אפקטיבית.

דוחות אימפקט

כדי לזהות הזדמנויות תרומה מבטיחות במיוחד ולהמליץ עליהן לתורמים ישראלים המעוניינים לתרום לעמותות עם אפקטיביות מוכחת, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם עמותות ישראליות ומבצעים מחקרי עלות-תועלת (cost-effectiveness) לגבי הפעילות שלהן.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, הצלחנו להגיע לשיתוף פעולה מספק ולהשלים את מחקר הערכת האימפקט של עמותה ישראלית אחת: עמותת אנימלס. חשוב לציין שעצם היכולת שלנו לספק ראיות חזקות לאפקטיביות של אנימלס מעידה מאוד לטובה על העמותה ועל ההתנהלות הכללית שלה.

מסתכלים קדימה

אנחנו מקווים שבעקבות פרסום הדוח על הפעילות של אנימלס עמותות נוספות יפנו אלינו כדי לשתף פעולה ויצטרפו למהפכת השקיפות הפילנתרופית שאנחנו מנסים לחולל בארץ.

הדרך המרכזית שבה אנחנו מלווים עמותות בביצוע מחקרי אימפקט, היא דרך תכנית מקסימום אימפקט. מלבד זאת, צוות אלטרואיזם אפקטיבי ישראל ישמח לענות על השאלות ולייעץ לעמותות ומיזמים חברתיים אשר מבצעים מחקרי אימפקט עבור העשייה שלהם.